Co wiesz i co myślisz o głodzie? Czy traktujesz głód jak swojego wroga? Ignorujesz go możliwie jak najdłużej, a następnie rzucasz się na jedzenie? Czy starasz się unikać głodu i jesz o ściśle wyznaczonych godzinach? Wiele z nas niestety przestało jeść instynktownie i ignoruje uczucie głodu. Aby odzyskać kontrolę nad jedzeniem, ważne jest nauczyć się obserwować i rozpoznawać rodzaje głodu.
Dlaczego warto nauczyć się rozpoznawać głód i sytość?
- jedzenie będzie smaczniejsze, gdy zaczniesz jeść w momencie głodu – głód to najlepsza przyprawa
- gdy przerwiesz jedzenie w momencie sytości odczujesz przyjemność, a nie przepełnienie
- poczujesz ulgę i uwolnisz się z pułapki restrykcyjnego jedzenia i kontrolowania wagi
To Ty powinnaś być ekspertem od swojego ciała. Ty wiesz, kiedy jesteś głodna, jak szybko jesteś syta po danym posiłku, co powinnaś zjeść na śniadanie aby mieć energię do pracy. Jednak jeśli jesz wtedy, gdy nie jesteś głodna, to skąd masz wiedzieć kiedy zakończyć posiłek?
Głód to nasz pierwotny instynkt
Jeśli masz w otoczeniu małe dziecko możesz poobserwować, że daje ono znak o swoim głodzie przez płacz. I kończy jeść gdy jest głodne. Gdy jest już większe, daje znak o swoim najedzeniu – kręci głową czy wypluwa jedzenie. Z czasem naturalne instynkty tracą trochę na mocy. Zdarza się, że rodzice mając najlepsze intencje, proszą by dziecko zjadło wszystko z talerza i tylko wtedy dają deser. Sprawia to, że dziecko uczy się jedzenia do końca porcji, a dodatkowo traktuje słodkości jako coś specjalnego (bo w końcu zostały one przyznane w nagrodę). Każdy z nas łączy pewne emocje z jedzeniem. I to jest w porządku. Pewne smaki kojarzą się nam np. wyłącznie z domem rodzinnym. Chodzi mi jednak o jedzenie wyłącznie z powodów emocjonalnych.
Zanim przeczytasz dalej, zastanów się: skąd wiesz, że jesteś głodna?
Możemy wyróżnić głód fizyczny i głód emocjonalny. Podstawowe różnice zebrałam na poniższej grafice.
Jak widzisz, różnice są dość duże.
Jak rozpoznać czy jestem głodna?
Przedstawiam Wam skalę głodu i sytości, zaczerpniętą od dr Michelle May. Ta skala może być przydatna przed posiłkiem, w jego trakcie, jak i po nim. Pomoże zidentyfikować jaki wpływ mają na Ciebie poszczególne posiłki. Skala ma 10 stopni:
- Wygłodniała – moment, w którym czujesz, że jest ci obojętne co zjesz. Bardzo niebezpieczny, bo prowadzi do przejedzenia.
- Bardzo głodna – poczucie, że musisz coś zjeść w tym momencie.
- Głodna – jesteś głodna, ale możesz chwilę poczekać.
- Trochę głodna – w Twojej głowie pojawiają się pierwsze myśli o jedzeniu.
- Zaspokojona – nie “czujesz” żołądka, nie odczuwasz ani głodu ani sytości.
- Najedzona – czujesz posiłek w swoim żołądku.
- Bardzo najedzona – czujesz, że Twój żołądek się rozciągnął. Jesteś ospała.
- Przejedzona – Twój żołądek jest pełny i żałujesz, że tak dużo zjadłaś.
- Objedzona – jest Ci niewygodnie, odczuwasz duży dyskomfort.
- Mdłości – jest Ci niedobrze lub odczuwasz ból.
Poziom 2 lub 3 to najlepszy moment na zjedzenie. Przy poziomie 1 istnieje duże ryzyko, że zjesz więcej niż chcesz. Na tym poziomie bardzo łatwo o przejedzenie się. Co jeśli znajdziesz się na poziomie 1? Świadomość tego, to pierwszy najważniejszy krok. Najlepiej zjedz niewielką porcję i odczekaj chwilę. Pamiętaj, że potrzebujesz czasu, aby poczuć sytość. W ten sposób zmniejszysz możliwość przejedzenia się.
Jeśli jesteś na poziomie 5 lub wyższym, a chcesz coś zjeść, oznacza to, że głód jest jednak wywołany przez inny czynnik. Chociaż istnieją pewne wyjątki, bo czasami po prostu coś jest tak smaczne, że zjadamy pomimo uczucia sytości. Mam na myśli jednak sytuacje, gdy tak naprawdę nie chodzi o jedzenie, a jesz pomimo pełnego żołądka. Więc o co tak naprawdę chodzi? Jak radzić sobie z chęcią jedzenia pomimo braku uczucia głodu fizycznego? Tym zajmę się w kolejnym tekście.
Zadanie domowe: Przez najbliższe kilka dni, gdy poczujesz ochotę na jedzenie, zadaj sobie pytanie: “Czy jestem głodna?”. I dokonaj oceny na skali głodu i sytości.