O tym, że picie wody jest ważne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Woda znajduje się w każdej komórce, tkance, organie i jest niezbędna w przebiegu wszystkich procesów podtrzymujących życie. Wiele osób mówi o trudności z wypijaniem wody, dlatego dzielę się z Wami pomysłami na to, jak pić więcej wody 🙂
Często przytaczanym argumentem przemawiającym za ogromnym znaczeniem wody jest jest fakt, że stanowi główny składnik organizmu – od 45-75% masy ciała (co uwarunkowane jest m.in. wiekiem, płcią, specyfiką metabolizmu). Wszystkie czynności organizmu wymagają wody, jest niezbędna w procesie oddychania, regulacji temperatury ciała, mrugania (czyli obmywania gałki ocznej), przełykania. Potrzebujemy jej do wchłaniania składników odżywczych czy wydalania zbędnych składników przemiany materii, więc jest szczególnie ważna dla osób dbających o sylwetkę. Woda stanowi też składnik płynów zmniejszających tarcie w obrębie jam ciała i przestrzeniach stawowych chroniąc je przed uszkodzeniem. Prawidłowe nawodnienie jest również podstawą dobrego stanu skóry, jej miękkości, świeżości i gładkości.Stąd też czasami nawet najlepsze kremy nie nawilżą nas tak, jak woda dostarczona “od środka”.
Ile wody?
Na pewno wodę warto pić małymi łykami, przez cały dzień. Najlepiej więc nie liczyć, że wieczorem “nadrobimy” cały dzień spędzony wyłącznie na trzech kawach. Pamiętajcie, że jeśli czujecie pragnienie, suchość w ustach, to jest to już znak odwodnienia!
Jaką ilość wody należy wypić w ciągu dnia? Można znaleźć różne przeliczenia. Jednym z nich jest zasada 8×8 czyli 8 razy dziennie wypijaj 8 uncji wody, co odpowiada ośmiu szklankom, czyli ok. 2 l. Można również przeliczać ilość wody mnożąc swoją masę ciała przez 30 ml. Czyli wynika, że osoba o wadze 60 kg powinna wypijać ok. 1,8 l wody. Można również przeliczać ilość wody na spożyte kalorie, gdzie na jedną kalorię należy przyjąć 1 ml wody. Dla osoby spożywającej 1800 kcal będzie to w takim razie 1,8 l.
Pamiętajmy jednak, że są sytuacje, kiedy zapotrzebowanie na wodę rośnie, a dzieje się tak:
-
- w trakcie wysiłku fizycznego (zarówno u osób trenujących, jak i wykonujących ciężkie prace fizyczne)
-
- podczas upałów (dużo wody wydziela się z potem), ale także w trakcie mrozów (zwiększa się wydatek energetyczny)
-
- w trakcie stosowania diety wysokobłonnikowej (wzrost wydalania wody z kałem)
-
- w chorobach związanych z gorączką, biegunkami, wymiotami
- w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Myślę, że przy umiarkowanej aktywności fizycznej wypicie 1,5 litrowej butelki wody jest już naprawdę w porządku 🙂
Co ważne, niektóre potrawy mają więcej wody, jak np. zupy, warzywa, owoce, sałatki i stanowią one dodatkowe źródło płynów.
Jak pić więcej wody? Poznaj 13 sposobów!
1. Podejmij decyzję
Przede wszystkim postanów, podejmij świadomą decyzję, że chcesz zadbać o nawodnienie. Sprecyzuj swój cel, zamiast powiedzieć “Chcę pić więcej wody” określ ile konkretnie, np. “Będę pić 1 l wody dziennie”.
2. Zwiększaj ilość stopniowo
Jeśli dotychczas nie piłaś wody w ogóle, albo była to maksymalnie 1 szklanka, to nie zakładaj od razu planu wypijania 2 l dziennie. Możesz zacząć np. od 3 szklanek dziennie i zwiększać ilość stopniowo.
3. Czerp z tego przyjemność
W sklepach dostępne są różne marki wód. Spróbuj wody od różnych producentów, one naprawdę różnią się “smakami”. Na pewno z czasem staniecie się smakoszami i będziecie w stanie odróżnić wodę. Spróbuj wody smakowej (ale absolutnie nie tej gotowej ze sklepu!). Stwórz ją samodzielnie, dodając listki mięty, plasterki cytryny, pomarańczy, ogórka, truskawki, maliny. Sprawdź jaka kombinacja smakowa najbardziej Ci odpowiada.
4. Trzymaj wodę pod ręką
Wielu osobom pomaga już to, że umieszczą wodę w zasięgu wzroku. Możesz postawić butelkę na biurku czy trzymać w samochodzie. Niektórzy wolą mieć na widoku butelkę wody o objętości 0,5 l, bo ta większa ich przeraża. Inni wręcz odwrotnie – mają swoją dużą butelkę z 1,5 l wody i wypicie całej traktują jako “zadanie” do wykonania do końca dnia. A jeszcze inni wolą mieć wodę przelaną elegancko do dzbanka i popijać ze szklanki. Po prostu sprawdź, co sprawdzi się u Ciebie.
5. Zacznij dzień od szklanki wody
Zacznij dzień od wypicia szklanki letniej wody z cytryną. Po długiej przerwie nocnej od picia nasz organizm potrzebuje wody. Dodatkowo wypijanie wody rano na czczo pobudza pracę przewodu pokarmowego.
6. Zamiast kawy napij się wody
Jeszcze masa pracy przed Tobą, a czujesz się ospała i nie możesz się skoncentrować? Spróbuj szklanki wody 🙂 Serio, spadek koncentracji, spostrzegawczości czy senność może wynikać z odwodnienia.
7. Zrób podziałkę na butelce
Może widzieliście w internecie zdjęcia butelki z narysowaną podziałką z godzinami? Polecam, świetnie sprawdza się dla wprowadzenia zwyczaju wypijania niewielkich ilości na jeden raz.
8. Pij wodę przed każdym posiłkiem
Osobom, które mają zbudowany już nawyk w miarę regularnych pór posiłków, pomaga założenie, że wypijają szklankę wody np. 30 min. przed każdym z nich.
9. Sprawdź czy nie mylisz głodu z pragnieniem
Często mylimy głód z pragnieniem! Gdy poczujesz głód, napij się wody i sprawdź czy nie wystarczy szklanka wody 🙂
10. Wykorzystaj przerwy
Za każdym razem, gdy robisz sobie przerwę w pracy, przejdź się po wodę.
11. Skorzystaj z aplikacji w telefonie do picia wody
Jeśli lubisz różne aplikacje, możesz skorzystać z takiej do monitoringu picia wody. Jest ich całe mnóstwo.
12. Ustaw sobie przypomnienia w telefonie
Niektórzy mówią, że pomimo wody na widoku, zwyczajnie zapominają o jej wypijaniu. Możesz spróbować ustawić sobie przypomnienia, alarmy w telefonie.
13. Pij więcej, gdy ćwiczysz
Niech aktywność fizyczna była jednoznaczna z popijaniem wody. Myślę, że powinno być wtedy łatwiej, bo z reguły podczas ćwiczeń odczuwamy większe pragnienie.