Z Nowym Rokiem wielu z nas formułuje postanowienia: “Schudnę”, “Zacznę regularnie ćwiczyć”, “Rzucę palenie”, „Zmienię pracę” itd. Być może niektórzy z Was mówili “Od poniedziałku zaczynam się odchudzać”. Przychodził poniedziałek i… nic. I kolejne postanowienie “Od kolejnego poniedziałku, to już na pewno”. Z tygodnia na tydzień zmiana staje się coraz bardziej odległa w czasie, złość na samego siebie jest coraz większa, a początkowy zapał opada.
Obserwuję to niemalże na co dzień u osób, które znam czy z którymi współpracuję – pojawia się pomysł, postanowienie, zapał, energia. A gdy przychodzi do realizacji, to brak wyników. Mam również osobiste doświadczenia związane z planowaniem. Dlatego też chciałam podzielić się z Wami moją wiedzą o tym, jak planować nie tylko postanowienia na Nowy Rok, ale na wszelkie inne terminy.
Wyznacz cel i zapisz go
Być może stwierdzenie banalne, ale nie zawsze oczywiste. Ważne, aby cel był pozytywnie sformułowany. Co to oznacza? Przykładem niech będzie: „Nie chcę być gruba” (sformułowany negatywnie) a „Chcę schudnąć” (sformułowany pozytywnie). Jednak mówiąc “Chcę schudnąć” cel pozostaje mocno rozmyty. Co dokładnie chcesz osiągnąć? Ile kilogramów? Cel powinien być mierzalny. W związku z tym, po czym poznasz, że osiągnąłeś swój cel? W przypadku celu spadku kilogramów można ustalić konkretny dzień tygodnia na pomiar masy ciała lub obwodów. Dobrze sformułowany cel powinien być ambitny dla osoby, która go wyznacza. Czyli ani za duży, ani za mały. Musi być wyzwaniem, ponieważ tylko wtedy przynosi satysfakcję. Z jednej strony piszę o ambicji, ale z drugiej należy zastanowić się nad tym, czy jest rzeczywisty. Jeśli celem jest schudnięcie 15 kg, a termin ustalamy na 2 miesiące, to niestety nie jest on realny. Dlatego warto zrobić małe rozeznanie i zorientować się co jest realne w odniesieniu do wiedzy czy do własnych możliwości. I ostatni warunek prawidłowo wyznaczonego celu, to określenie go w czasie. Do kiedy chcesz osiągnąć swój cel? Określ konkretną datę. Jeśli nie wiesz do kiedy chcesz osiągnąć swój cel, to zapewne nie zrealizujesz go.
Słowo pisane ma większą moc sprawczą, dlatego koniecznie spisz dokładnie cel oraz jego składowe.
Dopracuj szczegóły
Jakie konkretne działania składają się na realizację celu? I przykładowo, jeśli cel to zrzucenie 15 kg: wprowadzenie pełnowartościowych śniadań, jedzenie regularnie co około 3 godziny, wyeliminowanie fast foodów i słodyczy, aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu. Jeśli swój “duży” cel rozłożysz na części pierwsze, to wiesz co konkretnie masz zrobić, aby go osiągnąć.
Znajdź swoje osobiste powody
Tu warto zatrzymać się nieco dłużej. Dlaczego ten cel jest tak ważny? Jakie korzyści odniesiesz, gdy już go osiągniesz? Przyjrzyj się osobistym powodom do zmiany. Może okazać się, że cel powtarzany od kilku lat, nie jest na ten moment aż tak ważny. Może się również okazać, że cel był bagatelizowany, a jego znaczenie wzrosło po takiej refleksji. Polecam spisanie na kartce własnych korzyści z osiągnięcia celu. Ta kartka będzie szczególnie przydatna w chwilach zwątpienia. Może pomóc zwiększyć poziom motywacji.
Zastanów się nad przeszkodami
Na drodze do realizacji celu bez wątpienia mogą pojawić się różne przeszkody. Zastanów się nad nimi wcześniej i przemyśl ewentualne rozwiązania. Gdy chcesz schudnąć, a w najbliższym czasie wybierasz się na urodziny do babci, to można albo postanowić odmowę tortu, albo poczęstować się mniejszym kawałkiem. Przygotuj się na daną sytuację. W przeciwnym razie może pojawić się myśl: “Zjadłam już tyle, że w zasadzie dalsze trzymanie się postanowień nie ma sensu”.
Podziel się swoim celem z innymi
Warto o swoim celu porozmawiać z najbliższymi, opowiedz co chcesz osiągnąć i dlaczego jest to dla Ciebie tak ważne. Nasze otoczenie może być równocześnie źródłem wsparcia. Gdy chcesz schudnąć konkretną liczbę kilogramów, a w domu zawsze słodkości są pod dostatkiem, może to stanowić utrudnienie. Być może po szczerej rozmowie rodzina nie będzie gromadziła w domu słodyczy. Podzielenie się swoim celem z otoczeniem ma jeszcze inny wymiar. Z reguły chcemy być postrzegani jako słowni i konsekwentni ludzie. A może okaże się, że ktoś ze znajomych ma podobny cel i będziecie wspierać się nawzajem.
Mniej znaczy więcej
Sformułowanie kilku celów do realizacji jednocześnie z góry jest skazane na niepowodzenie. Doba ma 24 godziny i nie da jej się rozciągnąć w żaden sposób. Jeśli zaplanujesz realizację kilku rzeczy na jeden raz, szybko może się okazać, że brakuje czasu i siły. To wywoła niezadowolenie z siebie i rezygnację ze wszystkiego. Dlatego warto ocenić swoje siły na zamiary. Przykładowo, jeśli wiesz, że aktualnie praca zawodowa pochłania Ci mnóstwo czasu, to może warto wybrać jeden mniejszy cel i skupić się mocno na jego realizacji. Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków 🙂
Daj sobie prawo do błędu i nagradzaj siebie
Twoja motywacja do działania nie będzie przez cały czas na jednostajnym, wysokim poziomie. Zaakceptuj to, że mogą zdarzyć się chwile zwątpienia czy małe potknięcia. Jest to zupełnie normalne. Wróć wtedy do spisanych korzyści z realizacji celu. Kolejna ważna kwestia to nagradzanie się. Podziel swój cel ma mniejsze kroki, np. pierwsze 3 kg mniej i wyznacz dla siebie nagrodę, np. nowe ubranie, książka, wyjście do kina. Zastanów się, co jest nagrodą dla Ciebie. Doceniaj siebie i celebruj swoje sukcesy 🙂