Temat wdzięczności w ostatnim często pojawia się w moich rozmowach z pacjentami. Mimo że wokół dużo mówi się o wdzięczności, wiele osób nie wie lub po prostu nie docenia tego łatwego narzędzia do pracy z samym sobą. A często proste rozwiązania są właśnie najlepsze.
Na czym polega wdzięczność?
Niejednokrotnie stawiamy sobie warunki: “Będę szczęśliwa/szczęśliwy jeśli… i tu np. jeśli będę dobrze zarabiać, jeśli schudnę, jeśli zmienię pracę, jeśli znajdę drugą połowę itp. W ten sposób upatrujemy szczęścia w czymś odległym, nie dostrzegając tego, co mamy już tu i teraz. A tak naprawdę “duże” rzeczy dzieją się stosunkowo rzadko w naszym życiu, bo jak często dostajemy pracę marzeń, kupujemy własne mieszkanie, bierzemy ślub itd. Wdzięczność to postawa związana z tym, że dostrzegamy i doceniamy to, co mamy w tym momencie. To zauważanie rzeczy oczywistych, które z czasem stały się normą.
Nie chodzi oczywiście o to, żeby osiadać na laurach i w związku ze swoim zadowoleniem zarzucić jakiekolwiek starania. Chodzi o to, żeby zmienić swoje nastawienie – do siebie, do innych, do życia. Wdzięczność to fundament na którym można coś nadbudować coś jeszcze większego.
Jakie są korzyści z praktykowania wdzięczności?
Każdy z nas na pewno zna osobę, która wciąż narzeka i przysłowiowa szklanka zawsze jest do połowy pusta. A powodów do narzekania zawsze może być wiele: pogoda, kiepska praca, sytuacja polityczna, zdrowie, brak czasu itd. Już przebywanie w towarzystwie osoby, która widzi same negatywy powoduje pogorszenie naszego nastroju. Sama osoba narzekająca zapewne czuje się jeszcze gorzej. Przez ciągłe koncentrowanie się na deficytach wciąż towarzyszą jej nieprzyjemne emocje. W efekcie wokół dostrzega głównie przykre rzeczy. To trochę tak, jak samospełniająca się przepowiednia. Dostajesz to, na czym się koncentrujesz. Dzieje się tak dlatego, że swoim nastawieniem prowokujesz nieprzyjemne sytuacje lub wyłącznie je dostrzegasz. Często słyszę, gdy ktoś mówi o sobie źle, np. o tym, że jest leniwy, słaby, niekonsekwentny. Później niestety tak się właśnie dzieje – w różnych sytuacjach zachowuje się właśnie tak, aby potwierdzić swoje przekonania. A co gdyby zauważyć małe rzeczy, każdego dnia, pokazujące właśnie konsekwencję i pracowitość?
Ogromną korzyścią praktykowania wdzięczności są idące za nią emocje, takie jak spokój, radość, ulga, bo już tu i teraz dzieje się dużo dobrego. Dzięki nim możemy mieć zupełnie inne nastawienie do siebie, innych i różnych codziennych sytuacji. Doceniając otaczających nas ludzi automatycznie pogłębiamy również relacje z innymi. Poczucie wdzięczności dodaje siły, bo skoro już teraz dzieje się coś dobrego, to może powtórzyć się to każdego innego dnia. Z czasem wdzięczność zmienia się w przyzwyczajenie. Praktykując ją regularnie zobaczysz, że stanie się czymś naturalnym i automatycznym.
Za co można być wdzięcznym?
Myślę, że przede wszystkim za rzeczy które mamy i stały się normą. Prosty przykład, którego jeszcze niedawno doświadczyłam to remonty, a tym samym brak ciepłej wody w określonych godzinach. Brak ciepłej wody, czyli czegoś co stało się normą w moim miejscu zamieszkania, mogłam zauważyć dopiero gdy jej zabrakło. A przecież gorąca woda w kranie to ogromne udogodnienie i można być za nią wdzięcznym. Kolejna zwyczajna rzecz to łóżko na którym możemy spać, telefon który zapewnia nam łączność z innymi. Możemy być wdzięczni za ludzi, którzy nas otaczają, za to że mamy się do kogo przytulić, za pyszny posiłek. Za pracę, nawet jeśli nie jest szczytem naszych marzeń, ale przecież daje źródło dochodu. Za rozmowy, za różne proste sytuacje, które się wydarzają każdego dnia. Nie chodzi o koloryzowanie rzeczywistości, a zauważanie małych rzeczy i zdarzeń każdego dnia.
Jak praktykować wdzięczność?
Z własnego doświadczenia wiem, że na początku jest zwyczajnie trudno znaleźć coś, za co można być wdzięcznym. W pierwszym odruchu szuka się czegoś dużego, znaczącego. Z czasem będzie coraz łatwiej, chodzi o trening. Weź kartkę, zeszyt czy cokolwiek innego do pisania i notuj każdego dnia za co jesteś wdzięczna/wdzięczny. Znajdź co najmniej kilka powodów. Staraj się też wypowiadać słowa wdzięczności do innych osób oraz w myślach do siebie. Im częściej będziesz wyrażać wdzięczność, tym więcej powodów do niej zacznie się pojawiać w Twoim życiu.
Ja jestem dziś wdzięczna, że jesteś na mojej stronie 🙂 Mam nadzieję, że ten tekst stanie się dla Ciebie inspiracją, aby zobaczyć jak wiele dobrego dzieje się tu i teraz.
Przesyłam serdeczności 🙂